חיפוש ברשת

מצעד הספרים תשעג


פעילות סיום שנה ב"מצעד הספרים" לשנת תשע"ג

בכל שנה אנו מציגים לפני התלמידים והמורים סופר שנחשב לקלאסי מכיוון שספריו נחשבים לחשובים ואבן דרך בספרות העברית והעולמית.הפעם נדבר על הסופר מרק טווין – סופר אמריקאי שחי לפני כמאה שנים ולמרות זאת הספרים שלו יצאו לאחרונה במהדורות חדשות.בזמנו,נהוג היה לפרסם ספרים היו מאד חינוכיים. הילדים היו יפים, טובי לב, צייתנים,חרוצים  ועתידם מובטח אושר ועושר. ואלה שהיו חוצפנים בטלנים ושקרנים רק גיהינום היה מובטח להם.מרק טווין שבר את המסורת..גיבוריו -  עניים, האוכל סגור בארון אין גישה חופשית . צעצועים למי יש כסף לקנות? משתעשעים עם גרוטאות וחפצים מוזרים והרבה דמיון.  ילדים בספריו הם שקרנים, תחמנים, שובבים גדולים, רבי תושיה בעלי חוש הומור וקסם אישי.אמריקה הייתה בהלם כשהספר "תום סוייר" פורסם. הוא הוחרם ע"י המורים והכנסייה אבל דווקא בגלל זה הפך הספר ללהיט מבוקש עד היום. נציג לכם את תמונת הפתיחה של הספר "תום סוייר" בתקווה שכמה מכם יהיו סקרנים לקרא את ספריו של מרק טווין.תום אוהב חופש שונא את בית הספר שונא לעבוד ואוהב להתפרחח .


הנכם מוזמנים לצפות בקטע המומחז ע"י 4 תלמידי כיתה ח3 :


כמו-כן תוכלו לצפות במצגת תמונות מהפעילות

שלושה ספרים מפורסמים שלו יש לנו בספריה: תום סויר, הקלברי פין ובן המלך והעני. 
הספרים הוצגו בפינה מיוחדת למצעד הספרים והתלמידים הוזמנו לקחת אותם בהשאלה לקריאה.


________________________________________________________________________
פתיחת "מצעד הספרים" תשע"ג באורט רוגוזין

               ביקור המשוררת צרויה להב בספריה ב- 
לקראת המפגש עם המשוררת נפגשו 3 כיתות ט' וכיתה י' עם פנינה כדי ללמוד ולהאזין למספר שירים של המשוררת :

לאלף נמר, רומיאו,  עד הרגע האחרון


במפגש עם התלמידים, סיפרה המשוררת על דרך עבודתה, מאין היא שואבת את החומרים מהם היא יוצרת את שיריה, על שיתוף הפעולה הפורה שלה עם זמרים מהשורה הראשונה בארץ, בהם יהודה פוליקר, יהודית רביץ ואחרים.
התלמידים העלו שאלות מאוד מגוונות , עליהן ענתה צרויה תשובות שהשאירו את כולנו עם הרבה חומר למחשבה...
המפגש היה פורה ואפשר לכולנו הצצה קצרה לעולמה של יוצרת פוריה ויצירותיה , שרבים משיריה הולחנו ומושמעים תדירות ברדיו.
צרויה להב (נולדה ב-1951) היא סופרתפזמונאיתמשוררת ובעברה גם שחקנית וזמרת ישראלית.

להב נולדה וגדלה בקיבוץ איילת השחר בשם צרויה חפרי. מצד אמה (משפחת הלוי-אפשטיין) היא דור חמישי בארץ. להב שירתה בלהקה הצבאית צוות הווי חטיבת הצנחנים.באמצע שנות השבעים להב שרה וניגנה (בכינור) בלהקת הליווי של ברוס ספרינגסטין - בהופעות ובאלבומים The Wild, The Innocent and The E Street Shuffle ו-Born to Run. בשנת 1975 חזרו צרויה ולואי להב לישראל. בשנת 1976 תרמה את נגינתה לאלבום היחיד של להקת תמוז, "סוף עונת התפוזים". לאחר מכן למדה משחק במכון לי סטרסברג לתיאטרון ולקולנוע בלוס אנג'לס ועם שובה לישראל השתתפה בכמה הצגות תיאטרון ובמחזמר "אלוף בצלות ואלוף שום" על פי סיפורו של חיים נחמן ביאליק. בתחילת שנות השמונים הייתה חברה בלהקת הברירה הטבעית. לאחר פרישתה מן הלהקה לא הופיעה עוד והקדישה את עיקר מרצה לכתיבת שירה ופרוזה. שיריה הולחנו ובוצעו על ידי מיטב המוזיקאים והמבצעים בישראל. מוזיקאי שהרבה להלחין את שיריה של להב הוא רמי קלינשטיין, שהלחין משיריה הן עבור עצמו ("הים כבר לא", "על הגשר הישן", "תשארי עוד קצת") והן עבור ריטה ("חמצן", "ימי התום", "לאלף נמר", "שרה ברחובות"). גם יהודית רביץ הלחינה אחדים משיריה, כ"דרך המשי" ו"נעמיד פני יתומים". עוד ביצעו משיריה מאיר בנאידויד ברוזהגידי גובריקי גליהודה פוליקר ואחרים. בשנת 2003 הוציאה להב אלבום בשם "הים כבר לא", ובו 16 מן השירים שכתבה במרוצת השנים. בשנת 2006 השתתפה להב בכתיבת רוב שירי אלבומה של דנה ברגר "יום יום". ספרה הראשון, "כפכפי העץ של אנדרה" (2002), המבוסס על סיפורו האמיתי של אריה בן-פלאי, שילדותו עברה עליו בהולנד בתקופת השואה, זכה בעיטור אנדרסן הבינלאומי, בפרס לספר ביכורים של משרד המדע, התרבות והספורט ובפרס "יד ושם" למפעלים חינוכיים לשנת תשס"ב, על כתיבת ספר לילדים ולנוער בנושא השואה. ספרה השני, "מלכת הביצות רוקדת טנגו" (2004), זכה בפרס אקו"ם לשנת 2005.‏


משיריה הבולטים אף אחת - בביצוע מירי מסיקה (לחן: שמוליק נויפלד) דרך המשי - בביצוע יהודית רביץ (לחן: יהודית רביץ) ימי התום - בביצוע ריטה (לחן: רמי קלינשטיין) לאלף נמר - בביצוע ריטה (לחן: רמי קלינשטיין) על הגשר הישן - בביצוע רמי קלינשטיין (לחן: רמי קלינשטיין) פרח - בביצוע גידי גוב ובביצוע יהודה פוליקר (לחן: יהודה פוליקר) רומיאו - בביצוע יהודית תמיר (לחן: יהודה פוליקר) שרה ברחובות - בביצוע ריטה (לחן: רמי קלינשטיין) תפילות הילדים - בביצוע ריקי גל (מילים של להב יחד עם שבא סלהוב, לחן: יהודה פוליקר) תשארי עוד קצת - בביצוע רמי קלינשטיין (לחן: רמי קלינשטיין)

ספריה כפכפי העץ של אנדרה (2002, הוצאת "כנרת", העטיפה עוצבה על ידי דני קרמן) מלכת הביצות רוקדת טנגו (2004, הוצאת "עם עובד")


___________________________________________
לפני חג החנוכה ולאחריו החלנו במפגשי הכיתות עם פנינה הספרנית בנושא עידוד קריאה.

מצורפות פה תמונות התלמידים מהפעילות, כולם מוזמנים לצפות!