חיפוש ברשת

פעילויות במסגרת מצעד הספרים

פתיחת "מצעד הספרים" תשע"ג באורט רוגוזין


ביקור המשוררת צרויה להב בספריה ב- 10/2/13

לקראת המפגש עם המשוררת נפגשו 3 כיתות ט' וכיתה י' עם פנינה כדי להאזין וללמוד מספר שירים של המשוררת :

לאלף נמר, רומיאו,  עד הרגע האחרון . 


במפגש עם התלמידים, סיפרה המשוררת על דרך עבודתה, מאין היא שואבת את החומרים מהם היא יוצרת את שיריה, על שיתוף הפעולה הפורה שלה עם זמרים מהשורה הראשונה בארץ, בהם יהודה פוליקר, יהודית רביץ ואחרים.
התלמידים העלו שאלות מאוד מגוונות , עליהן ענתה צרויה תשובות שהשאירו את כולנו עם הרבה חומר למחשבה...
המפגש היה פורה ואפשר לכולנו הצצה קצרה לעולמה של יוצרת פוריה ויצירותיה , שרבים משיריה הולחנו ומושמעים תדירות ברדיו.
צרויה להב (נולדה ב-1951) היא סופרתפזמונאיתמשוררת ובעברה גם שחקנית וזמרת ישראלית.

להב נולדה וגדלה בקיבוץ איילת השחר בשם צרויה חפרי. מצד אמה (משפחת הלוי-אפשטיין) היא דור חמישי בארץ. להב שירתה בלהקה הצבאית צוות הווי חטיבת הצנחנים.באמצע שנות השבעים להב שרה וניגנה (בכינור) בלהקת הליווי של ברוס ספרינגסטין - בהופעות ובאלבומים The Wild, The Innocent and The E Street Shuffle ו-Born to Run. בשנת 1975 חזרו צרויה ולואי להב לישראל. בשנת 1976 תרמה את נגינתה לאלבום היחיד של להקת תמוז, "סוף עונת התפוזים". לאחר מכן למדה משחק במכון לי סטרסברג לתיאטרון ולקולנוע בלוס אנג'לס ועם שובה לישראל השתתפה בכמה הצגות תיאטרון ובמחזמר "אלוף בצלות ואלוף שום" על פי סיפורו של חיים נחמן ביאליק. בתחילת שנות השמונים הייתה חברה בלהקת הברירה הטבעית. לאחר פרישתה מן הלהקה לא הופיעה עוד והקדישה את עיקר מרצה לכתיבת שירה ופרוזה. שיריה הולחנו ובוצעו על ידי מיטב המוזיקאים והמבצעים בישראל. מוזיקאי שהרבה להלחין את שיריה של להב הוא רמי קלינשטיין, שהלחין משיריה הן עבור עצמו ("הים כבר לא", "על הגשר הישן", "תשארי עוד קצת") והן עבור ריטה ("חמצן", "ימי התום", "לאלף נמר", "שרה ברחובות"). גם יהודית רביץ הלחינה אחדים משיריה, כ"דרך המשי" ו"נעמיד פני יתומים". עוד ביצעו משיריה מאיר בנאידויד ברוזהגידי גובריקי גליהודה פוליקר ואחרים. בשנת 2003 הוציאה להב אלבום בשם "הים כבר לא", ובו 16 מן השירים שכתבה במרוצת השנים. בשנת 2006 השתתפה להב בכתיבת רוב שירי אלבומה של דנה ברגר "יום יום". ספרה הראשון, "כפכפי העץ של אנדרה" (2002), המבוסס על סיפורו האמיתי של אריה בן-פלאי, שילדותו עברה עליו בהולנד בתקופת השואה, זכה בעיטור אנדרסן הבינלאומי, בפרס לספר ביכורים של משרד המדע, התרבות והספורט ובפרס "יד ושם" למפעלים חינוכיים לשנת תשס"ב, על כתיבת ספר לילדים ולנוער בנושא השואה. ספרה השני, "מלכת הביצות רוקדת טנגו" (2004), זכה בפרס אקו"ם לשנת 2005.‏


משיריה הבולטים אף אחת - בביצוע מירי מסיקה (לחן: שמוליק נויפלד) דרך המשי - בביצוע יהודית רביץ (לחן: יהודית רביץ) ימי התום - בביצוע ריטה (לחן: רמי קלינשטיין) לאלף נמר - בביצוע ריטה (לחן: רמי קלינשטיין) על הגשר הישן - בביצוע רמי קלינשטיין (לחן: רמי קלינשטיין) פרח - בביצוע גידי גוב ובביצוע יהודה פוליקר (לחן: יהודה פוליקר) רומיאו - בביצוע יהודית תמיר (לחן: יהודה פוליקר) שרה ברחובות - בביצוע ריטה (לחן: רמי קלינשטיין) תפילות הילדים - בביצוע ריקי גל (מילים של להב יחד עם שבא סלהוב, לחן: יהודה פוליקר) תשארי עוד קצת - בביצוע רמי קלינשטיין (לחן: רמי קלינשטיין)

ספריה כפכפי העץ של אנדרה (2002, הוצאת "כנרת", העטיפה עוצבה על ידי דני קרמן) מלכת הביצות רוקדת טנגו (2004, הוצאת "עם עובד")